Ivančice budou financovat muzeum svého rodáka Alfonse Muchy sbírkou

Ivančice budou financovat muzeum svého rodáka Alfonse Muchy sbírkou

Nejslavnějšímu českému secesnímu malíři, jehož dílo si při zmínce jeho jména vybaví snad každý, chystají rodné Ivančice nové muzeum. Tamní Památník Alfonse Muchy čeká celková rekonstrukce, aby se z něj během několika málo let stalo plnohodnotné Muzeum Alfonse Muchy. Je to logický krok – Muchovo jméno je velkým lákadlem pro domácí i pro turisty ze zahraničí, což potvrdila například výstava Slovanské epopeje.

Aktuálně je památník, který ročně navštívilo na tři tisíce turistů, uzavřený a město zahájilo pro financování celkové rekonstrukce fundraisingovou akci s cílovou částkou 15 milionů korun. Zapojit se může každý, a to zakoupením limitované série pohlednic na webu https://fundartovka.cz/mucha/. Na nich je vyobrazen Muchův nerealizovaný triptych Tři věky, tedy díla Věk lásky, Věk rozumu a Věk moudrosti, a to v poslední, dosud nepublikované kolorované verzi. Skici pro fundraising uvolnil mistrův vnuk John Mucha. Pohlednice z dílny Státní tiskárny cenin obsahují kromě četných technologických zabezpečovacích prvků proti padělání také stírací pole skrývající možnou výhru.

O Muchovo dílo je ve světě velký zájem. Zájemce kromě Slovanské epopeje lákala i sbírka secesních plakátů, kterou vystavovala tenisová legenda Ivan Lendl. Za Muchovým dílem jsou lidé ochotni cestovat, a tak by zrekonstruované muzeum v místě mistrova mládí a rané tvorby mělo přispět i k podpoře turismu v Jihomoravském kraji. Dílo Tři věky nebylo pro sbírku vybráno náhodně – mezi veřejností není tolik známé, a tak se očekává, že o limitovanou edici tří druhů pohlednic bude velký zájem.

Triptychem se ve třicátých letech Mucha rozhodl promluvit nejen ke Slovanům, ale ve stínu válečné hrozby i k celému lidstvu. Dílo bylo chystané na velkoformátová plátna a mělo zobrazovat propojení rozumu, moudrosti a lásky jako pilířů, na nichž stojí celá civilizace. Rozum a láska představují podle autora dva extrémy, které je možné spojit pouze moudrostí. Do své smrti ale český malíř světového významu stihl zpracovat bohužel pouze vzory pro každý z obrazů, a to tužkou a akvarelem. Triptych už dokončit nestihl, výslech na gestapu krátce po vpádu wehrmachtu na naše území v březnu 1939 a zdravotní komplikace spojené se zápalem plic totiž přispěly k jeho smrti.

Vyberte Vaši měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro