Ivančice zveřejnily budoucí podobu Muchova muzea

Ivančice zveřejnily budoucí podobu Muchova muzea

Ivančice 23. června 2021 – Při příležitosti oficiálního zahájení sbírky na obnovu Muzea Alfonse Muchy v Ivančicích byla dnes veřejnosti představena architektonická studie jeho budoucí podoby. Fundraising, který má na obnovu muzea zajistit prostředky, na internetu odstartoval o několik dní dříve a dosud prodané pohlednice s Muchovými skicami vynesly již sto tisíc korun. Cílová částka sbírky je 15 milionů Kč.

„Ivančického rodáka Alfonse Muchu, jehož styl se stal ikonickým, znají lidé po celém světě. Proslavil se v podstatě přes noc, když vytvořil reklamní plakát pro divadelní představení Gismonda a jeho nezaměnitelné litografie pak téměř okamžitě začaly plnit ulice Paříže. Oceňuji proto kroky města k obnovení Muchova muzea, které přispěje k uchování jeho odkazu,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Zastupitelé Ivančic na slavnostní událost pozvali i mistrova potomka, a tak se veřejnost mohla setkat s Muchovým pravnukem Marcusem Muchou. Mistrův vnuk John Mucha podpořil muzeum svého slavného předka uvolněním originálů dosud nezveřejněných kolorovaných skic nedokončeného triptychu Tři věky pro charitativní pohlednice.

Celou fundraisingovou akci a potvrzení využití vybraných prostředků oficiálně deklaruje Memorandum o vzájemné spolupráci a společném postupu Muchova stezka. „Již zítra 24. června schvaluje krajské zastupitelstvo Jihomoravského kraje memorandum, které na svém posledním zasedání zastupitelstva již schválilo město Ivančice. Dalšími partnery memoranda jsou Nadace Mucha se sídlem v Praze a město Moravský Krumlov. Oficiální slavnostní podepsání memoranda se bude konat 10. září v Moravském Krumlově, a to při přežitosti zahájení výstavy Slovanské epopeje,“ říká místostarosta Ivančic Roman Sládek.

Ivančice nechaly Muchovy skici vyobrazit na třech unikátních pohlednicích, jejichž prodejem plánují získat prostředky na obnovu muzea. Jeho budoucí podoba vznikne na základě architektonické studie. „Nepůjde o muzeum nebo památník, jaké veřejnost většinou zná. Chceme v Ivančicích vytvořit expozici evropského formátu se spoustou doprovodných aktivit – místo, kam se lidé budou rádi vracet za novými zážitky a třeba je i posune v jejich vlastní tvorbě.“ říká Karel Kubza z architektonického studia Čtyřstěn, které budoucí podobu muzea ivančického rodáka navrhuje.

Zájemci o pohlednice s Muchovým nedokončeným triptychem mají navíc díky výhernímu stíracímu poli z dílny Státní tiskárny cenin možnost získat některou z cen, například reprodukci Muchova díla. „V procesu výroby pohlednic s výherním stíracím polem, jaké známe třeba z losů loterijních společností, jsme dosáhli velmi vysokého stupně zabezpečení. Zastupitelé Ivančic ale ocenili také estetickou kvalitu grafického zpracování a rychlost, s jakou jsme byli schopni unikátní pohlednice vyrobit,“ říká generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka. Pohlednice je možné zakoupit na internetu, a to nejen jako podporu rekonstrukce muzea, ale i pro jejich sběratelskou hodnotu. V nabídce je limitovaná edice 20 tisíc kusů od každé ze tří skic nedokončeného triptychu Tři věky, a dále ve velice omezeném množství sběratelsky nejzajímavější tzv. anulát, tedy pohlednice s nulovým sériovým číslem či nečíslovaná série. Nabídka je zveřejněna na webu Fundartovka.cz

O Muchův odkaz je stále velký zájem a lidí jsou ochotni za jeho dílem cestovat. To dokládá i připravované vystavení jeho opus magnum Slovanská epopej v nedalekém Moravském Krumlově. Zastupitelé Ivančic tak předpokládají, že sbírka prostřednictvím unikátních pohlednic bude úspěšná a finance na obnovu muzea se podaří zajistit. Na krumlovském zámku také dojde 10. září v rámci sbírky na muzeum k dražbě speciálního balení triptychu Tři věky, které obsahuje tři výherní pohlednice se sériovým číslem, tři anuláty a tři pohlednice bez sériových čísel.

Vyberte Vaši měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro